Kansuk’un Tarihçesi

Tarihçemiz

Tarihçemiz

Türkiye’nin en eskilerinden biri 

Ecz. Noöl Canzuch tarafından 1833 yılında açılan “İngiliz Eczanesi” (Pharmacie Britannique )’ne bağlı olarak kurulmuştur. J. Canzuch döneminde İngiliz Eczanesi büyük bir gelişme göstermiş ve İstanbul’un en önde gelen eczanelerinden biri olmuştur. Halkın İngilizlere karşı olan olumsuz tutumundan korunmak amacıyla “İngiliz Eczanesi”nin adı “Kanzuk Ezcahanesi” ve laboratuarın da “Caneti Laboratuvarı” olarak değiştirilmiştir. Ecz. Muhiddin Hüsnü (1901 – 1969) 1932 yılında eczane ve laboratuvarı devir almış (16) ve eczanenin adını “İngiliz Kanzuk Eczanesi” olarak değiştirmiş ve kendisi de “Kanzuk” kelimesinin soyadı olarak kabul edilmiştir. Eczane 1960 yılında kapatılmıştır.

Sonrasında Kansuk kendi teknolojisini geliştirerek kan torbası imalatını uzun zamandır bu teknolojiyi geliştirerek yürütmektedir.

Kansuk  Türkiye’de bu konunun tek imalatçısıdır. Bugün Kansuk Kan torbaları Avrupa’da da bilinmektedir.

Kansuk; dönemin en meşhur ürünlerini üretti!

Bu dönemin en ünlü ürünleri Kanzuk Pastil, Ekspektorin şurup ve Enhoş Meyve Tuzudur.

Dönemin en meşhur ürünü olan Kanzuk Pastil; mentol bronşit, sinüzit ve benzer hastalıkların semptomlarını hafifletmek için, ökaliptus burun ve üst solunum yolları mukozasının hafif iltihabı için kullanılır.

Tarihçemiz

1932
İngiliz Eczanesi
Türkiye'nin en eskilerinden biri

Kansuk Laboratuvarı Türkiye’nin en eski ilaç firmalarından biridir.

Ecz. Noöl Canzuch tarafından 1832 yılında açılan “İngiliz Eczanesi” (Pharmacie Britannique )’ne bağlı olarak kurulmuştur.

J. Canzuch döneminde İngiliz Eczanesi büyük bir gelişme göstermiş ve İstanbul’un en önde gelen eczanelerinden biri olmuştur.

Halkın İngilizlere karşı olan olumsuz tutumundan korunmak amacıyla “İngiliz Eczanesi”nin adı “Kanzuk Ezcahanesi” ve laboratuarın da “Caneti Laboratuvarı” olarak değiştirilmiştir.

Ecz. Muhiddin Hüsnü (1901 – 1969) 1932 yılında eczane ve laboratuvarı devir almış (16) ve eczanenin adını “İngiliz Kanzuk Eczanesi” olarak değiştirmiş ve kendisi de “Kanzuk” kelimesinin soyadı olarak kabul edilmiştir.

1960-1973
Unutulmazlar
Kansuk, döneminin en meşhur ürünlerini üretti!

Bu dönemin en ünlü ürünleri Kanzuk Pastil, Ekspektorin şurup ve Enhoş Meyve Tuzudur.

1960
Dr. İsmet Sözen
Kansuk Laboratuvarları Karaköy

Dr. İsmet Sözen  Tek başına Karaköy Mumhane Caddesi’nde yatırımına başlanan ancak sürdürülemeyen bir ilaç imalathanesini, 1960 yılının Şubat ayında eski sahibi eczacı Muhittin Kanzuk’tan devraldı ve firmanın adını Kansuk Laboratuvarı olarak değiştirdi.

1973
Yeni Fabrika
Kansuk üretime Florya'da devam ediyor

Kansuk 1973 yılında Florya'da yeni bir fabrika binasına firmayı taşıdı.

1972
Üretim Hızlanıyor
Ge-Oral Şase Üretimi

---

1980
Üretim Hızlanıyor
Biokadin Solüsyon

---

1985
Üretim Hızlanıyor
Kansuk Kan Torbası

---

2001
Üretim Hızlanıyor
Biotest Kan Ürünleri

---

2019
Yeni Fabrika
Türk İlaç Sanayisi için büyük bir yatırım

---

Dr. İsmet Sözen

1929 yılında Uşak’ta doğan Sözen, İlk ve ortaokulu Uşak’ta tamamladı,  1944 yılında  İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’ne girdi, ve 1953 te  İstanbul Üniv.Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

Dr. İsmet Sözen’in İş hayatındaki prensibi hep yeni mamuller peşinde koşmak ve bunları yerli olarak üretmek oldu.

Çünkü her ne olursa olsun ülkenin yerli sanayi ile kalkınacağına inanıyordu. ‘Yerli sanayi güçlenmediği müddetçe bağımlılıktan kurtulamayacağımız için, her şeyi yerli olarak üretmeye çalıştım…

Tek sefer kullanıp atılan enjektör Üretimi  dünyada başlamıştı. Bunu 70’li yılların başlarında Türkiye’de yapmaya başladı.

İsmet Sözen, aynı zamanda Türkiye İlaç Sanayi Derneği’nin kurucusudur, ve uzun yıllar başkanlığını yapmıştır. Aynı zamanda İstanbul Sanayi Odası Vakfı kurucu üyesidir.

Kansuk; Kan torbası üretiminde Türkiye’nin tek, kalitede dünyanın da sayılı üreticilerden biridir.

1980 öncesi Türkiye’de kan almada hep şişe kullanılıyordu ancak dünya plastik torbaya yöneldi. Bu yeniliklerin peşinden koşularak, bunun imalatını öğrenmek amacıyla Avrupa’da yapılan pek çok araştırma sonucunda  Alman Biotest firmasının lisansı ile 1985 te Türkiye’de Kan Torbası imalat yapılmaya başlandı.

Sonrasında Kansuk kendi teknolojisini geliştirerek kan torbası imalatını uzun zamandır bu teknolojiyi geliştirerek yürütmektedir.

Kansuk  Türkiye’de bu konunun tek imalatçısıdır. Bugün Kansuk Kan torbaları Avrupa’da da bilinmektedir.

F.A. Tolga Sözen

F.A. Tolga Sözen 1964 yılında İstanbul’da doğmuş, Kabataş Erkek Lisesi sonrasında Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden 1986 yılında mezun olmuştur.

Pratik deneyim kazanmak için bir sene Almanya da bir ilaç firmasında, arkasından da üç yıl Amerika Birleşik Devletlerinde bir ilaç firmasında çalışmıştır.

Bu dönemde ayrıca Univercity of Connecticut’ta MBA devam etmiştir. 1990 yılından itibaren Kansuk’da çalışmaya başlamıştır. ilk on sene sadece Satış ve Pazarlama Müdürlüğü sonrasında da Genel Müdür  görevlerinde bulunmuştur.

2019 yılında Kansuk Yönetim Kurulu Başkanlığını Fevzi Akif Tolga Sözen devralmıştır.

Sivil toplum çalışmalarında da aktif olan Sözen, 2005 yılından bu yana İstanbul Sanayi Odası da meclis üyeliği, Meslek Komitesi başkan yardımcılığı görevlerinde bulunmuş ve halen ve Meslek Komitesi başkanlığını sürdermektedir. 2014 yılından beri de Marmara Tıbbi Cihaz Üreticileri ve Tedarikçileri Derneği (MASSİAD) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütmektedir. Şu an Tüm Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçileri Federasyonu (TÜMDEF)yönetim kurulu başkan vekilidir. İstanbul Sağlık Endüstrisi Kümelenmesi (İSEK) kurucu üyesi ve eş başkanıdır, İlaç işverenler Sendikası  (İEİS) denetim kurulu üyesidir.

Yenilikçilik her zaman Kanımız‘da vardı!

Başka bir yenilikçi öncü ürünümüz, çocuk ishallerinde kullanılacak elektrolit bazlı “tuz­ şeker” adı altında 1972 senesinde yaptığımız ruhsat müracaatı “böyle ilaç olmaz” denilerek reddedildi.

Ancak daha sonra Unicef gelip ve bu ilacın yapılması için bakanlığı zorlaması ile bu kez bakanlık tarafından Kansuk bu ilacı yapmakla görevlendirdi ve o günden beri Ge-oral imalatı yapılmaktadır. 

Ülkemizin 1980’li yıllarda Antiseptik Solüsyon sıkıntısı çekmesi nedeniyle bir İsviçre firması ile lisans anlaşması yapılarak üretimine başlandı. Bu ürünü şimdi Biokadin markası ile üretilmektedir.

Ve günümüz…

Kansuk 2019 yılında 10.500 m2 kapalı alana sahip modern GMP ve ISO 13485:2016 uyumlu fabrikasına taşınmıştır.

Kansuk İlaç T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından, formüller hazırlamak, üretmek, ihraç ve ithal etmek, hastanelere ve diğer farmasotik firmalara bunları sağlamak üzere ruhsatlandırılmıştır. Firmamız GMP’ye uygun üretim yaparak ve ISO 13485: 2016 (tam doğrusu yazılmalı) Kalite Yönetim Sertifikalarına ve Kan torbaları ve Lökosit Filtreli Setler için de CE sertifikalarına sahiptir.

Bugün için Kansuk beşeri ilaç üretimi, Tıbbi Cihaz (Kan Torbaları ve Lökosit Filtreli Setler) üretimi ve Kan ürünleri pazarlaması konularında faaliyet göstermektedir.

Yan Etki Bildirimi